Trawienie stali

Obróbka chemiczna stali nierdzewnej to zadanie, w którym powinno obsługiwać jak wyłącznie specjalistyczne preparaty chemiczne, które pochodzą z zaufanego źródła, a więc od znanych i cenionych producentów. W ofercie takich firm znajdziemy preparaty takie jak bejca trawiąca natryskowa, która służy do wytrawiania stali nierdzewnej, a wykorzystywana jest przy dużych powierzchniach.
Wytrawianie stali – co należy mieć świadomość tego?
Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że zarówno pasywacja, jak także w trawienie stali w pierwszej kolejności wymaga szczegółowego oczyszczenia powierzchni z zanieczyszczeń, jak również cząstek żelaza, które gromadzą się na powierzchni przykładowo w wyniku obróbki mechanicznej a także wykończeniowej powierzchni.

W sytuacji czyszczenia powierzchni stali nierdzewnej wykorzystuje się odpowiednie preparaty, które odpowiadają za usuwanie nalotów rdzawych, jak także zabrudzeń pochodzenia organicznego. Dzięki takim zabiegom zostaje stali przywrócony pierwotny wygląd, a ona jest gotowa do kolejnych etapów obróbki chemicznej. Warto tutaj podkreślić, że na prawdę bardzo często używa się pasywator do stali nierdzewnej. Jest to preparat do pasywacji, który występuje w postaci płynnej i powstaje na podstawie kwasu azotowego. Główne zadanie pasywacji to przywrócenie pasywnej warstwy ochronnej, która składa się z tlenków chromu. Na nieszczęście ta warstwa ochronna na prawdę często jest uszkodzona w wyniku obróbki termicznej czy również mechanicznej stali. Nie zapominajmy jednakże o tym, że w pierwszej kolejności taką powierzchnię stalową powinno się w prawidłowy sposób przygotować.

Zobacz również: trawienie i pasywacja.

Dodaj komentarz