Zalety sterylizacji

Czym jest sterylizator? To urządzenie, które wykorzystując promienie UV, przyczynia się do śmierci mikroorganizmów, bo uszkadza ich struktury DNA. Sterylizatory są specjalistycznymi urządzeniami, w które inwestują niektóre gałęzie przemysłu.

Sterylizator UV jest w bardzo wielu przypadkach spotykany w lecznictwie i medycynie. Wszakże narzędzia chirurgiczne i lekarskie w bardzo wielu sytuacjach są narzędziami wielokrotnego użytku jedynie dlatego, że możliwa jest ich sterylizacja. Gdyby takich urządzeń nie było, to prawie każde takie narzędzie chirurgiczne musiałoby być jednorazowym.
Sterylizator można byłoby porównać do odkażacza. To takie urządzenie, do którego wkłada się narzędzia chirurgiczne, by za jego radą należycie je wyczyścić. Jednak jest to czyszczenie specjalistyczne i bardzo dokładne. Pod wpływem promieni UV, jakie są podstawa działania sterylizatora, dochodzi do zabicia wszelkich niebezpiecznych drobnoustrojów. Tym samym narzędzia chirurgiczne można wykorzystać po raz kolejny. Sterylizacja taka przeprowadzana jest po każdym użyciu narzędzi lekarskich. W wielu przypadkach tak wykonane narzędzia są przy tym szczelnie pakowane, ażeby tym samym zabezpieczyć je jeszcze całkiem dobrze. Sterylizatory używa się też w przemyśle gastronomicznym. Powszechnie używa się sterylizatory powietrza w przeróżnego rodzaju pojemnikach. Sterylizuje się wodę na basenach i ta, która wykorzystywana jest w szklarnictwie. Urządzenia te mają szerokie wykorzystanie. Jeżeli już umieszcza się je na basenach, to nie jest już konieczne chlorowanie wody, bo sterylizator stosownie oczyszcza wodę w basenie.
Zobacz również: sterylizowanie.

Jedna myśl na temat “Zalety sterylizacji

Dodaj komentarz