Jak usunąć niechcianą farbę z włosów

 

Jak wyeliminować niechcianą farbę z włosów? Farbowanie włosów może znacząco poprawić wygląd, ale o ile jest nieumiejętnie zrobione albo z jakichś powodów coś pójdzie nie tak albo po prostu kolor okaże się brzydki, pojawia się problem usuwania farby. Można to zrobić, ale w jaki sposób?

Kłopoty z farbą

Na rynku dostępne są różnego rodzaju specyfiki do farbowania włosów m.in.
– naturalne farby do farbowania włosów (jak np. naturalne farby Sanotint, Biokap)
– pianki koloryzujące
– niektóre szampony

Produkty te charakteryzują się dużą trwałością. O to poniekąd chodzi, niemniej jednak jest to także frapujący problem, jeżeli już zdecydujesz się na jedną szaloną noc zafarbować włosy na niebiesko, a kolor nie będzie chciał się zmyć. Zresztą analogicznie przykre jest, jeśli zamiast perły, wyjdzie kolor rudy, prawda? Jeżeli przejrzysz fora internetowe, znajdziesz tam masę bezużytecznych wskazówek.

UWAGA!
Niektóre z farb na rynku mają w nazwie „ naturalne farby do włosów „ – bacząc na na bogactwo naturalnych składników odżywczych, które się w nich znajdują (m.in. proteiny roślinne, olejek arganowy, złote proso, liofilowe kwasy owocowe, wyciąg z wierzby), przy jednoczesnym braku szkodliwych składników (do których można zaliczyć Parafenylenodiamina (PPD), ftelany, nikiel, Kwas p-hydroksybenzoesowy, Tetrahydro-6-nitrochinoksalina) , natomiast nadal są to farby do trwałej koloryzacji, jeśli producent nie zaznaczył tego inaczej i w trakcie usuwania ich z włosów, należy je traktować jak każde inne farby stateczne.

 

Co usuwa kolor z włosów ?
Ogólna zasada jest bardzo prosta: jeżeli farba była na bazie amoniaku, to zadziała najlepiej zmywacz z amoniakiem. Niszczy włosy – owszem, w takim samym stopniu jak sama farba, natomiast wymyć farbę najszybciej można takim samym rozpuszczalnikiem, jaki posłużył do jej naniesienia. Różnorakie domowe porady o wybielaczach, sodzie, soli i kwasie cytrynowym można włożyć między bajki. Wykorzystując takie sposoby, możesz jedynie sobie zaszkodzić.

Do usuwania koloru służy dekoloryzator. Jest to specjalna substancja, w zasadzie przypominająca nieco farbę, ale bez dodatku pigmentu. Po nałożeniu i odczekaniu kilku chwil, rozpuszczalnik zamieszczony w dekoloryzatorze rozpuszcza farbę i można ją wypłukać wodą.

Jak to można robi fryzjer?
W salonie fryzjerskim – oczywiści odpowiedniej klasy – można także wykonać dekoloryzację. Dekoloryzacja włosów jest to kilkuetapowy proces, który polega na „wyciągnięciu”pigmentu ze struktury włosa, wypłukaniu rozpuszczonej farby , a oprócz tego naniesieniu maski regenerującej. Ten ostatni odcinek jest istotny, ponieważ dekoloryzatory i farby dość na serio ingerują w strukturę włosa, uszkadzając jego powierzchnię.

Czy można taki zabieg utworzyć poświęcając własny czas? W zasadzie tak, jednak niezbędny jest bez wątpienia dekoloryzator. W hipermarkecie go nie zakupisz. Od razu najlepiej należy przejrzeć propozycję sklepów z wyposażeniem salonów fryzjerskich. Tu także nie zawsze będzie łatwo, ponieważ dekoloryzacja jest zabiegiem nawet w najbardziej obleganych salonach wykonywanym stosunkowo rzadko, toteż znalezienie dobrego dekoloryzatora chwilę potrwa. Należy jednakże uzbroić się w cierpliwość.

Czy dekoloryzacja szkodzi?
Powiedzmy otwarcie – nie da się usunąć farby do włosów, bez lekkiego przynajmniej uszkodzenia powierzchni włosa, ponieważ pigment nie tylko pokrywa włosy z zewnątrz, ale jest w pewien sposób wbudowany w ich strukturę. Bardzo dobry dekoloryzator jednakże jest na tyle łagodny, ażeby włosy nie utraciły własnego blasku. Mogą przez pewien czas nie chcieć się układać, przesuszać lub przetłuszczać, ale w każdej sytuacji są to dylematy przejściowe. Jeżeli już jednakże zastosujesz domowe metody lub zakupisz kiepski zmywacz farby, to może dojść do uszkodzenia głębokich struktur włosa, co będzie skutkowało zwiększeniem łamliwości. Można też doprowadzić do podrażnienia skóry głowy, a w konsekwencji do trwałego osłabienia włosów.

Sama dekoloryzacja nie jest zabiegiem bardziej szkodliwym dla włosów niż farbowanie, natomiast jeżeli po usunięciu koloru nałożysz jakiś preparat odżywczy, to prawdopodobnie generalnie nie zauważysz żadnych problemów. Pamiętaj, że najbardziej narażone na uszkodzenia są nasady włosów oraz dodatkowo ich końcówki. Te pierwsze ulegają osłabieniu i włosy łamią się lub wypadają, natomiast końcówki mogą tracić kolor lub rozdwajać się, dlatego użycie adekwatnego kosmetyku regenerującego jest konieczne.

Sprawdź również informacje na stronie: naturalne farby do włosów.

Dodaj komentarz